Tychy – skontaktuj się z nami!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

""
1
Imię
Nazwisko
Treść wiadomościmore details
0 /
reCaptcha v3
Previous
Next

Tychy

Tychy są miastem na prawach powiatu w południowej Polsce. Znajduje się ono w województwie śląskim. W 2021 roku miasto posiadało 127 590 mieszkańców. Powierzchnia Tychów wynosi 81,81 km2. W Polsce Tychy zajmują 27 miejsce pod względem liczby ludności oraz 37 miejsce pod względem powierzchni.

Warto wspomnieć o tym, że pierwsze znane ślady pobytu człowieka na terenie tego miasta pochodzą ze starszej epoki kamienia (czyli około 310 000 do 40 000 lat temu). Dowodzi tego cmentarz na terenie dzielnicy Cielmic, który został odkryty w okresie międzywojennym i był badany przez archeologów w latach 60. XX wieku. Pierwszą wzmiankę o Tychach odnotowano w roku 1467 w protokolarzu pszczyńskim.

Położenie miasta

Tychy umiejscowione są w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Są one jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej. Graniczą one od północy z Katowicami, od wschodu z Lędzinami oraz Bieruniem, od południa ze Świerczyńcem oraz Kobiórem, a od zachodu z Wyrami i Mikołowem. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły i w zlewni Wisła Mała.

Tychy leżą na wysokości pomiędzy 235 a 287 metrów nad poziomem morza. Miejscowość ta położona jest w obrębie megaregionu Karpackiego, prowincji Karpaty Zachodnie z Podkarpaciem Zachodnim i Północnym. Tychy są umiejscowione przy skrzyżowaniu międzynarodowych tras Warszawa – Wiedeń oraz krajowych Opole – Kraków. Co ciekawe, miasto otaczają lasy pszczyńskie, które są pozostałością po Puszczy Pszczyńskiej. Na północ od miasta znajdują się lasy katowicko-murckowskie. Są one fragmentem południowej części leśnego pasa ochronnego.

Klimat miasta

Klimat w Tychach charakteryzuje się mikroklimatem wyżynnym z dużym wpływem pobliskich gór. Mowa tutaj o paśmie Beskidu Śląskiego oraz Żywieckiego. Roczne opady w tym mieście wynoszą 800 mm. Średnie temperatura w lipcu wynosi 17,5 stopni, natomiast w styczniu 3,7 stopni. Średnioroczna temperatura powietrza wynosi 7,7 stopni.

Firma transportowa Tychy
Wynajem urządzeń dźwignicowych Tychy

Muzeum Miejskie w Tychach – Sprawdź dojazd
Wodny Park Tychy – Sprawdź dojazd
Park Miejski Solidarności – Sprawdź dojazd
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych – Sprawdź dojazd
Jezioro Paprocańskie – Sprawdź dojazd