Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum to został otwarte w 2004 roku. W nim zostały zgromadzone eksponaty, które dotyczą tradycji oraz historii Tyskich Browarów Książęcych oraz inne kolekcje fotografii, kufli, beczek, butelek, podkładek i obiektów związanych z piwem. Od 2010 roku muzeum funkcjonuje pod nazwą „Tyskie Muzeum Piwowarstwa”. Umiejscowione jest ono w Tychach przy ulicy Katowickiej 9. Znajduje się w obszarze Tyskich Browarów Książęcych w odnowionym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku.

Od 2005 roku muzeum organizuje letnie akcje nocnego zwiedzania browaru pod hasłem „Zobacz Browar Nocą”. Są to między innymi spektakle z udziałem aktorów amatorów, którzy wcielają się w historyczne postacie z historii tyskiego browaru. Warto wspomnieć o tym, że projekt ten zdobył wyróżnienie w konkursie na „Najlepszy Event Roku 2007”. Dodatkowo w 2006 roku odbyło się w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych otwarcie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Oficjalnie browar powstał w 1629 roku. Jego założycielami byli panowie z rodu Promitzów. Niestety w XVIII wieku browar podupadł. Dopiero 100 lat później trafił on w ręce porządnego gospodarza, którym był pszczyński książę Jan Henryk XI Hochberg. Był to przedsiębiorca oraz wizjoner, który uczynił z tego browaru miejsce wyjątkowe w skali Europy. To właśnie od jego tytułu wywodzi się nazwa browaru.

Właściciel browaru wprowadził wtedy najnowsze osiągnięcia epoki, czyli elektryfikację i kolej żelazną. Następnie Książe zatrudnił Juliusa Müllera, który był mistrzem piwowarskim. Warzył on złocistego lagera z użyciem drożdży dolnej fermentacji. Przy użyciu tej metody rozpoczęto produkcję piwa na dużą skalę. Później już cała Europa poznała smak tyskiego lagera.

Po rozpoczęciu II wojny światowej browar dostał się pod zarząd komisaryczny II Rzeszy. Zaczęto więc warzyć Wehrmachtsbier, czyli piwo dla wojska. Kiedy Niemcy wycofywali się z wojny zaminowali browar, jednak nigdy nie zdetonowali ładunków. W 1945 roku wkroczyły wojska radzieckie. W tym czasie pracownicy uchronili browar przed dewastacją i udało mi się ochronić urządzenia przed wywiezieniem.