Jezioro Paprocańskie w Tychach – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Jezioro Paprocańskie

Ten zbiornik wodny jest zwany także Jeziorem Paprocany. Położony jest on w południowo-zachodniej części miasta Tychy. Warto zaznaczyć, że jest to sztuczny zbiornik wodny, który powstał dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku. Natomiast w latach 1986-1992 przeprowadzono w tym miejscu zabiegi rekultywacyjne, które polegały na całkowitym osuszeniu zbiornika, zdjęcia namułu oraz obniżeniu gruntu dennego o pół metra na powierzchni 110 ha. Dzisiaj jednak jezioro pełni rolę rekreacyjną oraz retencyjną. Stanowi ono osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta.

Cała powierzchnia jeziora wynosi 132 ha. Jeżeli chodzi o średnią głębokość, to waha się ona pomiędzy 150 a 190 centymetrów. Jezioro Paprocańskie jest otoczone leśnym pasem ochronnym GOP. Wody jeziora są zasilane przez Starą Gostynkę oraz drobne cieki leśne, które spływają od południa. Rzeźba terenu wokół jeziora jest mało urozmaicona. W niektórych częściach wykształciły się tereny zabagnione, które stanową ostoję ptactwa wodnego. Co ciekawe, jezioro to pełni rolę akweny rekreacyjnego I klasy czystości. Zapora chroni dolinę Gostynki przed zalaniem, a spuszczanie wody z jeziora służy do zmniejszenia stopnia zanieczyszczenia rzeki. Cała pojemność jeziora wynosi 1,65 miliona metrów sześciennych, natomiast rezerwa powodziowa wynosi 2,45 miliona metrów sześciennych.

Szerokość Jeziora Paprocańskiego w najszerszym punkcie wynosi pół kilometra, natomiast długość około 2 kilometry. Ma ono słabo rozwiniętą linię brzegową, natomiast posiada dość bogatą szatę roślinną. W samym jeziorze znajduje się wiele gatunków ryb (okonie, szczupaki, węgorze, karasie itd.). Natomiast okolice jeziora zamieszkuje ptactwo chronione, czyli czapla siwa, mewa śmieszka, łabędź niemy i wiele gatunków kaczek.

Na terenie zbiornika jak i jego okolic można spotkać rzadkie gatunki zwierząt, takie jak rybitwa czarna, rybołowa, ślepowrony czy kureczka zielonka. W południowo-wschodniej części jeziora znajduje się ośrodek wypoczynkowy MOSiR, a na jego terenie usytuowana jest strzeżona plaża i obiekty sportowe.