Gliwice – skontaktuj się z nami!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

""
1
Imię
Nazwisko
Treść wiadomościmore details
0 /
reCaptcha v3
Previous
Next

Gliwice

Gliwice to miasto na prawach powiatu w południowej części Polski. Umiejscowione jest ono na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej oraz nad rzeką Kłodnicą. Gliwice są siedzibą władz ziemskiego powiatu gliwickiego. Miejscowość ta została przyłączona do Polski w roku 1945. W 2020 roku liczba ludności w Gliwicach wynosiła 178 186 mieszkańców. Powierzchnia wynosi 133,88 km2. Na liście największych miast w Polsce, miasto to znalazło się na 19 miejscu zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. W województwie śląskim Gliwice są na czwartym miejscu pod względem liczby mieszkańców. Obecnie Gliwice są podzielone na 21 dzielnic, które są jednostkami pomocniczymi gminy.

Gliwice są jednym ze starszych i piękniejszych miast na Górnym Śląsku. Miasto posiada bogatą historię oraz ciekawą architekturę. Miejscowość ma zróżnicowaną ofertę kulturalną i sportowo-rekreacyjną. Jest to jedno z najlepiej skomunikowanych miast w naszym kraju. W Gliwicach krzyżują się autostrady A1 oraz A4. Znajduje się tutaj także największy port śródlądowy w Polsce, natomiast dojazd do lotniska w Pyrzowicach zajmuje około 20 minut.

W Gliwicach znajduje się 11 żłobków, klub dziecięcy, 48 przedszkoli, 38 szkół podstawowych, 33 liceów ogólnokształcących, 9 techników, 7 szkół branżowych I stopnia, 2 szkoły wyższe oraz jedna szkoła muzyczna.

Historia

Miasto zostało założone na prawie niemieckim w XII wieku. U schyłku średniowiecza mieszkało w tym miejscu około 900 osób. Na przestrzeni lat miasto zmieniało przynależność państwową. Gliwicami władali Polacy, Czesi oraz Niemcy. Dopiero po II wojnie światowej przyłączono miejscowość razem z całym Górnym Śląskiem do Polski. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od czeskiego pojęcia chlewa.

Położenie

Gliwice są położone w południowo-zachodniej Polsce. Miasto umiejscowione jest w zachodniej części województwa śląskiego oraz konurbacji górnośląskiej. Gliwice sąsiadują z miastem Zabrze i powiatem gliwickim oraz tarnogórskim.

Firma transportowa Gliwice
Wynajem urządzeń dźwignicowych Gliwice

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – Sprawdź dojazd
Kolejkowo – Sprawdź dojazd
Willa Caro – Sprawdź dojazd
Radiostacja Gliwice – Sprawdź dojazd
Park Kultury i Wypoczynku – Sprawdź dojazd