Radiostacja Gliwice – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Radiostacja Gliwice

Radiostacja gliwicka to zespół radiostacji. Składa się on z trzech budynków oraz drewnianego masztu nadawczego. Została ona wzniesiona w latach 1934-1936. Warto wspomnieć, że została ona wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego oraz na listę pomników historii. Maszt posiada 111 metrów wysokości i został on wybudowany w 1935 roku. Jest to najwyższa istniejąca konstrukcja z drewna w Europie oraz najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Dzisiaj wieża oraz otaczające ją budynki są oddziałem Muzeum w Gliwicach.

Początki radiostacji w Gliwicach sięgają 1925 roku. Powstała ona aby rozszerzyć zasięg wrocławskiej rozgłośni. Miała ona służyć celom propagandowym. Budynek dla radiostacji wybudowano przy ulicy Radiowej. Obecnie mieści się tam szpital. Co ciekawe, kiedyś była tam sala koncertowa, studia mikrofonowe, redakcja oraz obsługa. Warto wspomnieć o tym, że sporą część programu dziennego wypełniania własna produkcja radiostacji, natomiast tańsze rozwiązanie opierało się na sprowadzaniu audycji z Wrocławia. W latach trzydziestych audycje te dominowały.

Później w celu zwiększenia mocy nadawania wzniesiono nową radiostację na działce o powierzchni 3 ha. Uruchomiono ją 22 grudnia 1935 roku. Sygnał emitowała półfalowa antena pionowa, która została zawieszona wewnątrz zbudowanej wtedy drewnianej wieży. Przy niej znajdują się dwa boczne budynki, które wraz z radiostacją tworzą kompleks w kształcie litry U. Budynki te zostały wybudowane jako domy mieszkalne dla załogi.

Warto wspomnieć o tym, że w latach 1930-1935 budowano w Niemczech około 15 ponad stumetrowych drewnianych wież nadawczych. Dzięki nim możliwe było zwieszenie średniofalowej anteny pionowej, która miała lepsze osiągi niż antena pozioma. Wrocław miał wieżę 140 metrową, jednak ostatecznie została tylko wieża 111 metrowa w Gliwicach. Na początku radiostacja służyła celom propagandowym, jednak po wkroczeniu Armii Czerwonej projekt został oddany Polakom.