Palmiarnia Miejska w Gliwicach – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Usytuowana jest ona przy ulicy Aleksandra Fredry w Gliwicach, pomiędzy Kłodnicą a Kanałem Kłodnickim. Znajduje się ona na terenie parku imienia Fryderyka Chopina. Sam budynek palmiarni jest nowoczesną konstrukcją architektoniczną. Jego łączna powierzchnia użytkowa wynosi 2000 metrów kwadratowych. Warto wiedzieć o tym, że rośnie w nim ponad 5600 roślin. Najstarsze okazy mają nawet ponad 150 lat. Podzielona jest ona na pięć pawilonów tematycznych. Ostatni z nich oddano do użytku w roku 2012.

W pawilonach oprócz egzotycznych roślin znajdują się tam także terraria z gadami, akwaria z żółwiami i płaszczkami, klatki z papugami i kanarkami czy terrarium z liśćcami. Dodatkowo umieszczono rzeźby Lwów leżących przed głównym wejściem do palmiarni. Pierwsze szklarnie wybudowano na terenie obecnego parku Chopina już w 1880 roku. Obecna wersja palmiarni powstała jednak w 1924 roku. Od tego czasu była ona wielokrotnie przebudowywana. Co ciekawe, palmiarnia została zamknięta w 1985 roku z powodu pogarszającego się stanu technicznego obiektów oraz wzrostu zagrożenia dla zwiedzających. W tamtym momencie postanowiono całkowicie zmodernizować wszystkie szklarnie przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich roślin.

W pawilonie pierwszym znajdują się rośliny użytkowe. W drugim natomiast rośliny tropikalne. Trzeci pawilon jest obiektem historycznym, natomiast w czwartym znajdują się sukulenty. Ostatni pawilon skrywa akwaria. W halach jest miejsce dla między innymi palm, sukulentów czy storczyków. W roku 1925 wybudowano basen o powierzchni 120 metrów kwadratowych dla hiacyntów wodnych oraz victorii regii. Później zaczęły powstawać akwaria, terraria, woliery i klatki dla małp. Dzięki licznym atrakcjom, palmiarnia w Gliwicach stała się celem wycieczek turystów z całego Śląska.

Oprócz tropikalnych roślin lub kaktusów można tutaj także zobaczyć piranie czy groźne gady. Jest to więc idealne miejsce dla osób, które chcą na własne oczy zobaczyć egzotyczne okazy. Palmiarnia w Gliwicach jest zdecydowanie miejscem oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju.