Willa Caro w Gliwicach – sprawdź dojazd!
Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938
tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl
Willa Caro
Willa Caro to zabytkowa rezydencja mieszkalna przemysłowca Oscara Caro. Mieści się ona w Gliwicach. Znajduje się ona przy ulicy Dolnych Wałów. Co ciekawe, posiada ona praktycznie całkowicie zachowany wystrój wnętrz. W środku możemy zobaczyć wystawę muzealną, która obrazuje dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne miejskich siedzib przemysłowców. W budynku znajduje się jeszcze ekspozycja etnograficzna, która prezentuje kulturę ludową regionu gliwickiego. Uzupełnia ona szlak architektury drewnianej województwa śląskiego. Natomiast przed samym budynkiem znajduje się na cokole rzeźba czuwającego lwa.
Wybudowana została ona na zlecenie Oscara Caro w latach 1882-1885. Później, bo w latach 1991-2000 wykonano kapitalny remont budynku. Dziś Willa Caro jest główną siedzibą Muzeum w Gliwicach. Na początku budowla posiadała tylko jedno piętro. W latach 20 XX wieku dobudowano drugie piętro. Rezydencja posiada rozległy oraz eklektyczny ogród. Zrekonstruowano wiernie kamienno-metalowe ogrodzenie wokół willi i całego ogrodu. Jeśli wejdziemy do środka z pewnością zauważymy bogato zdobione stropy, boazerie, parkiety, stolarkę drzwiową oraz okienną.
Willa Caro to również miejsca na liczne wystawy czasowe, koncerty, spotkania, konferencje czy warsztaty. Znajdują się tam obecnie dwa działy, sztuki i rzemiosła artystycznego oraz etnografii. Zbiory to między innymi bogate kolekcje, takie jak szkło artystyczne z okresu XVII-XIX wieku czy chociażby największy w Polsce zbiór powojennej, polskiej biżuterii srebrnej. Na wystawach znajdziemy także kolekcje dawnych, jak i współczesnych wyrobów porcelanowych, fujanki czy kamionki.
W rezydencji istnieje także zbiór fotografii artystycznej, która obejmuje prace autorów związanych z gliwickim środowiskiem fotograficznym. W dziale etnografii znajdziemy zabytki kultury ludowej Śląska oraz regionów sąsiadujących. Umieszczona została tam rzeźba w drewnie, malarstwo na szkle oraz płótnie, ceramika, stronie czy narzędzia rolnicze i rzemieślnicze.