Lotnisko Chopina w Warszawie – sprawdź dojazd!
Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938
tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl
Lotnisko Chopina
Znajduje się ono w Warszawie. Zostało otwarte w 1934 roku. Obecnie obsługuje loty rozkładowe, czarterowe oraz cargo. Położone jest na osiedlu Okęcie. To właśnie od tego osiedla pochodzi jego zwyczajowa nazwa. Jest ono usytuowane w dzielnicy Włochy w odległości 8 kilometrów od centrum miasta. Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2019 roku obsłużyło łącznie 18,8 miliona pasażerów, czyli 38,5% wszystkich pasażerów w krajowym oraz międzynarodowym ruchu lotniczym. Dzisiaj lotnisko jest siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT oraz bazą operacyjną Wizz Air. Właścicielem portu lotniczego jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.
Co ciekawe, pierwsze lotnisko powstało w 1910 roku na terenie poligonu Carskiej Kawalerii. Obecnie jest to Pole Mokotowskie. Z roku na rok jednak wzrastał ruch pasażerski, przez co konieczna była zmiana miejsca lotniska. W 1924 roku władze zakupiły ze środków państwowych 460 ha gruntów na południu Warszawy. Już rok później rozpoczęto w tym miejscu budowę Centralnego Portu Lotniczego. Lotnisko w Warszawie łącznie kosztowało Skarb Państwa 10 milionów złotych. Wybudowano wtedy trzy hangary, warsztaty, garaże, kotłownie oraz przestronny budynek dworca lotniczego razem z betonową płytą postojową dla samolotów.
Już w pierwszym roku lotnisko obsłużyło 10 750 pasażerów. Przed II wojną światową port lotniczy posiadał połączenia z 6 krajowymi oraz 17 zagranicznymi lotniskami. Można było wtedy z Warszawy polecieć do Palestyny czy Bejrutu. Planowano wtedy również uruchomienie połączeń transatlantyckich.
Podczas wojny, pierwsze bomby spadły na Okęcie już w pierwszym dniu. Niemcy częściowo odbudowali zniszczoną infrastrukturę. Utworzyli oni także dwie niemieckie szkoły lotnicze. Umieszczony został tam również zakład naprawczy. Podczas okupacji zbudowano pierwszą, betonową drogę startową. Niestety wycofujące się wojska niemieckie z Warszawy zniszczyły doszczętnie pas startowy razem z okolicznymi zabudowaniami.