Ogród Zoologiczny w Krakowie – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Został on założony w 1929 roku na terenie krakowskiego Lasu Wolskiego na wzgórzu Pustelnik. Całkowita jego powierzchnia wynosi 16,76 ha. Mieści się w nim 1500 zwierząt z 260 gatunków. Zanim go wybudowano, wcześniej zwierzyniec istniał na Wawelu. Prezentowano w nim między innymi małpy, wielbłądy, lwy, lamparty czy wiele gatunków gryzoni.

Dopiero gdy Zygmunt III Waza przeniósł swoją królewską siedzibą do Warszawy, zwierzyniec w tamtym miejscu podupadł. Tak więc w XVIII i XIX wieku powstawały inne tereny tego typu w różnych miejscach, jak na przykład w Parku Krakowskim. Działacze Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Przyrodniczego imienia Mikołaja Kopernika wpadli na pomysł stworzenia ogrodu zoologicznego mieszczącego się w Lesie Wolskim, w pobliżu klasztoru Kamedułów na Bielanach.

Otwarcie Zoo miało miejsce 6 lipca 1929 roku przy obecności prezydenta Rzeczypospolitej, czyli profesora Ignacego Mościckiego. Znajdowały się tam wtedy 94 ssaki, 98 ptaków oraz 12 gadów. Dyrektorem ogrodu zoologicznego został Antoni Koziarz. Obecnie Krakowski zwierzyniec odwiedza około 300 tysięcy osób rocznie. Sam ogród jest oddalony od centrum o 8 kilometrów. Można tutaj dojechać autobusem miejskim w 15 minut spod budynku dawnego hotelu Cracovia. Dzisiaj dyrektorem zoo jest Teresa Grega.

Ogród Zoologiczny w Krakowie wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologiczny i Akwariów. Stowarzyszenie to skupia także 10 innych polskich ogrodów zoologicznych w Poznaniu, Toruniu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Chorzowie i Zamościu. Zoo w Krakowie skutecznie rozmnaża oraz odchowuje wiele gatunków zwierząt. Jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce przez turystów oraz mieszkańców tego miasta. Dodatkowo ogród starannie pielęgnuje zieleń.

W ogrodzie zoologicznym znajduje się także Żyrafiarnia, w której zamieszkują trzy samce żyraf. Jedna z nich jest żyrafą siatkowaną, natomiast dwie kolejne to żyrafy Rothschilda. Las Wolski, w którym znajduje się zoo jest dobrze dopasowany do potrzeb mieszkańców chcących wypocząć. Znajduje się tam wiele oznakowanych szlaków spacerowych, gdzie część z nich przebiega w pobliżu Ogrodu Zoologicznego. W lesie tym znajdują się również wytyczone szlaki rowerowe czy ścieżki edukacyjne.