Park Kościuszki w Katowicach – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Park Kościuszki w Katowicach

Jest to największy teren parkowy w granicach administracyjnych miasta Katowice. Rozciąga się on między ulicami Tadeusza Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Łączna powierzchnia tego terenu wynosi 72 ha. Dzięki temu, że jest on usytuowany na skraju centralnych dzielnic Katowic, jest to najchętniej odwiedzany teren rekreacyjny w mieście. Styl parku nawiązuje do ogrodów angielskich. Podkreśla to charakter alei róż, jednak na tym terenie znajdują się także kompozycje kwiatowe na klombach i pergolach, przez co istnieje parę powiązań z ogrodami klasycznymi.

Pierwotny drzewostan tego parku to przede wszystkim brzozy oraz sosny. Później zasadzone zostały między innymi grab, buk, lipa drobnolistna, klon pospolity, jawor, trzmielina pospolita czy kalina koralowa. Posadzone zostały także gatunki obce, takie jak tuja, katalpa, topola, złotokap, wiśnia piłkowana, laurowiśnia itd. W parku istnieje ponad 90 gatunków oraz odmian drzew i krzewów.

https://www.youtube.com/watch?v=2cNyutk8AYg

Początek istnienia tego parku notuje się na rok 1888, kiedy to powstał w tym obszarze park miejski o powierzchni 6 ha. Został on wydzielony z podmiejskiego lasku. W latach 1894-1895 park miejski zaczęto przekształcać w Park Południowy. Poszerzono więc zakres uporządkowanych terenów zielonych. Park ten wtedy sięgał do Wzgórza Beaty, na którym w 1903 roku wybudowano 20 metrową Wieżę Bismarcka. Jest to jedna z trzech takich wież postawionych na Górnym Śląsku. W tym samym roku miasto wydzierżawiło teren o powierzchni 56 ha od przemysłowca Thiele Wincklera na 100 lat. Na początku zaczęto więc wytyczać ścieżki spacerowe, sadzić drzewa oraz stawiać ławki.

W 1910 roku dzięki pomocy materialnej zadrzewiono aleję wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki. W latach 20. XX wieku aleja ta zwana była Promenadą Kościuszki. W 1912 roku połączono Park Południowy z katowickim rynkiem linią tramwajową. Parkowi nadano imię Tadeusza Kościuszki w 1925 roku. Umieszczono wtedy medalion z portretem Naczelnika oraz tablicę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce na Wieży Bismarcka. Również wtedy zaprzestano używania nazwy Wieża Bismarcka, zmieniając jej nazwę na wieża widokowa. Co ciekawe, wieżę tą rozebrano w 1934 roku, a jej elementy zostały wmurowane w fundamenty budowanej wtedy katedry katowickiej.