Katowicki Spodek – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Katowicki Spodek

Jest to hala widowiskowo-sportowa, która mieści się w Katowicach przy Alei Wojciecha Korfantego 35. Stanowi ona własność miasta Katowic, natomiast zarządzana jest przez PTWP Event Center Sp. z o.o.. Na początku została ona wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach. Nazwa ta funkcjonowała do 1997 roku.

Chęć stworzenia takiej hali pojawiła się już w 1955 roku. Miała się ona wtedy znajdować na obrzeżach miasta na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Już w 1959 roku zorganizowano konkurs na wykonanie projektu tej hali. Konkurs zwyciężył zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy.

Po przedstawieniu projektu, ówczesny wojewoda wyznaczył nową lokalizację hali w pobliżu ścisłego centrum. Było to miejsce dawnej hałdy hutniczej. Są to tereny klasyfikowane ze względu na szkody górnicze w kategorii A2. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 1964 roku. Przerwane je na 18 miesięcy ze względu na podejrzenia o błędy konstrukcyjne. Pierwszym oddanym do użytkowania budynkiem była hala lodowa w 1969 roku. Natomiast budowa całego obiektu została ukończona w 1971 roku. Na tą inwestycję przeznaczono 200 milionów złotych, jednak końcowy koszt wyniósł 800 milionów złotych. Po 2000 roku zamontowano w Spodku system klimatyzacyjny oraz powiększono widownię. Co ciekawe, jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanym w koncepcji tensegrity.

Na terenie hali organizowane są przeróżne wydarzenia. Na przykład w 1987 roku zorganizowano tutaj pierwszy koncert zespołu Metallica w Polsce. Oprócz wydarzeń muzycznych pojawiają się w Spodku zawody sportowe, jak na przykład Puchar Polski w piłce siatkowej Mężczyzn czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. W tym miejscu organizowane są również wydarzenia cykliczne. Do nich zaliczamy między innymi Festiwal Piosenki Szantowej „Tratwa”, Rawa Blues Festiwal czy chociażby Intel Extreme Masters.