Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Pałac Kultury i Nauki

Do roku 1965 był on nazywany Pałacem Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Jest to obecnie drugi najwyższy budynek w Polsce. Znajduje się on w śródmieściu Warszawy przy placu Defilad 1. Pałac jest również siedzibą Rady miasta Warszawy. Obraduje ona w Sali Warszawskiej. Obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków od 2007 roku. Na początku stanowił on „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Został wybudowany w latach 1952-1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Inspirował się on moskiewskimi drapaczami chmur. Pałac Kultury i Nauki jest mieszanką socrealizmu oraz polskiego historycyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym ma on 237 metrów wysokości.

Nic dziwnego, że jest to najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Można go zobaczyć praktycznie z każdego miejsca w stolicy. Przez długi czas budynek ten był uznawany za reprezentację socjalistycznej władzy oraz dumę Polski Ludowej. Odbywały się w nim zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Już na początku swojej działalności odbywały się tam także koncerty, wystawy, targi czy pokazy.

Dzisiaj w pałacu tym działa między innymi teatr, kino, muzeum, restauracje czy główny Punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej. Można wjechać nawet na 30 piętro aby podziwiać panoramę miasta z wysokości 114 metrów. Zauważyć można także socrealistyczne rzeźby, które umieszczone są w niszach fasady pałacu. Symbolizuję one dziedziny nauki, sztuki, techniki oraz kultury. Zimą znajduje się tutaj również darmowe lodowisko razem z wypożyczalnią łyżew. Sam pałac jest bardzo dobrze oświetlony. Czasami nawet uruchamiane są specjalne iluminacje.

Pałac Kultury i Nauki ciągle wzbudza emocje wśród mieszkańców Warszawy. Niektórzy uważają ten budynek za symbol radzieckiej dominacji nad Polską. Jego budowa została zlecona w latach głębokiego stalinizmu. Wtedy nasz kraj był całkowicie podporządkowany ZSRR. Zgłaszane były nawet propozycje zasłonięcia budynku biurowcami czy chociażby zburzenia go. Inne osoby natomiast uważają, że pałac pełni wiele użytecznych funkcji i wpisał się już w krajobraz miasta.