Łazienki Królewskie w Warszawie – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

""
1
Imię
Nazwisko
Treść wiadomościmore details
0 /
reCaptcha v3
Previous
Next

 

🏗️ Relokacja maszyn | Transport HDS | Power Solutions Group

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie, który został założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nawa łazienek pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, który został wzniesiony w XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Znajdują się tam budynki, pawilony, wolnostojące rzeźby oraz cztery ogrody (Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński). Od roku 1960 jest to siedziba Muzeum Łazienki Królewskie.

Zanim powstały tam Łazienki, w średniowieczu za czasów panowania książąt mazowieckich teren ten był zwierzyńcem, który służył do polowań. Dopiero w XVII wieku właściciel terenu Stanisław Herakliusz Lubomirski zbudował tam dwa pawilony (Ermitaż i pawilon Łaźni). Zostały one zaprojektowane przez Tylmana z Gameren. W 1764 roku Ujazdów razem z tym terenem został kupiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był on wtedy jeszcze stolnikiem litewskim. Podczas przygotowywania się do roli króla szukał on miejsca na prywatną rezydencję.

Na terenie zwierzyńca zaczęto więc prace melioracyjne oraz wykarczowano stare olchy. Pierwszym wybudowanym budynkiem w Łazienkach był Biały Dom. W 1784 roku wybudowano dwa duże stawy, na północ oraz południe od przebudowanego z pawilonu Łaźni pałacu Na Wyspie. Południowy staw miał fantazyjną linię brzegową z romantyczną kępą. Tam wzniesiono scenę Amfiteatru. Drugi teatr powstał w Starej Pomarańczarni. Wszystkie wzniesione wtedy budynki były w stylu klasycyzmu.

Park został założony na skarpie warszawskiej. Natomiast pomiędzy Białym Domem a pałacem Na Wyspie usytuowano szeroką aleję „Promenad”. Na skrzyżowaniu tej alei z Drogą Wilanowską wybudowano Altanę Chińską. Stanisław August Poniatowski gościł w Łazienkach przedstawicieli innych państw, uczonych czy literatów. Po jego śmierci teren ten przeszedł na własność jego bratanka, czyli Józefa Poniatowskiego. Następnie właścicielem Łazienek była Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowej. Sprzedała ona Łazienki Królewskie carowi Aleksandrowi I. Później przeszły one na własność Skarbu Państwa.