Warszawa – skontaktuj się z nami!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

""
1
Imię
Nazwisko
Treść wiadomościmore details
0 /
reCaptcha v3
Previous
Next

Warszawa

Warszawa to stolica Polski oraz województwa mazowieckiego. Miejscowość ta jest największa w całym kraju. Powierzchnia wynosi 517,24 km2, natomiast liczba ludności 1 790 656 mieszkańców. Miasto położone jest w centralnej części Polski, na Nizinie Środkowomazowieckiej, nad Wisłą. Prawa miejskie Warszawa otrzymała przed rokiem 1300. W XVI wieku odbywały się tam wolne elekcje. W 1596 roku przeniesiono do Warszawy dwór królewski oraz urzędy centralne, natomiast w 1611 roku w mieście na stałe zamieszkał król Zygmunt III Waza.

Warszawa jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym w naszym kraju. W mieście tym znajduje się także siedziba agencji Frontex, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Miejscowość została wyróżniona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy, Krzyżem Niepodległości z mieczami oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Nazwa tego miasta zaczęła pojawiać się w XIV wieku jako Warszewa, a od XV wieku jako Warszowa. Bardzo prawdopodobne, że nazwa ta pochodzi od formy dzierżawczej imienia Warsz. Jest to skrócona forma staropolskiego imienia Warcisław lub Wrocisław.

Położenie miasta

Bardzo charakterystyczna dla krajobrazu tego miasta jest skarpa wiślana, która jest wysoka na 6-25 metrów. Stanowi ona lewobrzeżną krawędź erozyjną Równiny Warszawskiej. Swoją najwyższą wysokość osiąga w środkowej części. Na terenie Warszawy możemy spotkać się z kilkoma wzgórzami, które zostały usypane przez człowieka. Mowa tutaj między innymi o Kopcu Powstania Warszawskiego, Górce Szczęśliwickiej lub Kopie Cwila. Najniższym punktem w Warszawie jest brzeg Wisły przy granicy z Jabłonną (75,6 metrów nad poziomem morza).

Klimat miasta

Warszawa leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Charakterystyczne dla tego klimatu są dość równomierne opady o rocznej średniej około 519 mm. Średnia roczna temperatura wynosi 8,2 stopnia (w lipcu 18,3 stopni, natomiast w styczniu -2,2 stopni).

Firma transportowa Warszawa
Wynajem urządzeń dźwignicowych Warszawa

Zamek Królewski – Sprawdź dojazd
Łazienki Królewskie – Sprawdź dojazd
Filharmonia Narodowa – Sprawdź dojazd
Lotnisko Chopina – Sprawdź dojazd
Pałac Kultury i Nauki – Sprawdź dojazd