Ruda Chebzie w Rudzie Śląskiej – sprawdź dojazd!
Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938
tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl
Ruda Chebzie
Ruda Chebzie to stacja kolejowa mieszcząca się w dzielnicy Rudy Śląskiej w województwie śląskim. Od 2006 do 2010 roku zespół stacyjny znajdował się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Został on jednak z niego usunięty. W ramach projektu Stacja Biblioteka budynek został zaadaptowany w 2018 roku jako siedziba biblioteki miejskiej. Stacja obsługiwała w 2018 roku 700-1000 pasażerów na dobę. W tym samym roku rozpoczęto intensywne prace modernizacyjne.
W 1859 roku powstał pierwszy budynek dworca kolejowego razem z budową linii kolejowej do Tarnowskich Gór. Obecna wersja kompleksu stacyjnego powstała pod koniec XIX wieku. Kompleks składa się z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatu oraz zabudowań peronu. Na tym terenie znajduje się również zabytkowy budynek kolejowy z elewacją z różnokolorowej cegły. Posiada on odsłoniętą stalową konstrukcję.
Na stacji kolejowej znajduje się peron górny oraz peron dolny. Ten drugi obsługuje linię kolejową numer 137. Peron górny znajduje się po drugiej stronie budynku stacyjnego. Kiedyś obsługiwał on linię Kochłowice – Chebzie – Bytom. Dzisiaj jednak na tej linii odbywa się tylko ruch towarowy, a sam peron nie posiada wiaty.
W Chebzie zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Śląskich. Można dzięki nim dojechać do Gliwic, Katowic, Dąbrowy Górniczej Ząbkowic, Zawiercia czy Częstochowy. Jest to bardzo ważny węzeł komunikacyjny Śląska Czarnego, zwłaszcza jeżeli chodzi o ruch towarowy za granicę. W 1846 roku otwarto przystanek dla linii kolejowej, która łączyła Wrocław z Mysłowicami przez Opole, Świętochłowice oraz Katowice. Dzięki temu osada mogła zacząć sprawnie się rozwijać.
W pobliżu stacji pracują zakłady: Huta Pokój, Huta Florian, Koksownia Zabrze, KWK Pokój, Huta Zygmunt oraz magazyny stali. Kiedyś znajdowało się w okolicy więcej zakładów, jednak z czasem zaczęły one zamykać swoją działalność. Warto wspomnieć o tym, że znaczna ilość torów bocznych została rozebrana. Wieża ciśnień znajduje się na terenie prywatnej firmy i służy obecnie za wieżę reklamową.