Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej

Jest to rzymskokatolicka parafia, która należy do dekanatu Ruda Śląska w archidiecezji katowickiej. Kościół parafii ma status sanktuarium diecezjalnego. Ruda Śląska na samym początku należała do parafii Biskupice. Dopiero w 1869 roku wybudowano prywatny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, który należał do hrabiego Karola Wolfganga Ballestrema. Kościołem opiekowali się jezuici. Kościół jednak nie było dobrze usytuowany, wiele osób nadal miało do niego długą trasę. Dlatego właściciel wybudował w swojej posiadłości kaplicę pw. Świętego Józefa. Warto wspomnieć o tym, że w okresie kulturkampfu jezuici musieli opuścić miasto. Dlatego do obsługi kościoła w tamtym czasie przydzielono księży diecezjalnych.

W związku z dekretem biskupa Georga Koppa kuracja w Rudzie Śląskiej została usamodzielniona. Przez narastającą liczbę parafian, hrabia Franciszek Ballestrem postanowił wybudować nowy kościół, który usytuowany był w pobliżu kaplicy Świętego Józefa. W 1905 roku kardynał Georg Kopp konsekrował nowy kościół. Jego patronem został Święty Józef. Było to spowodowane szczególnym kultem, który był w tamtym okresie otoczone w Rudzie Śląskiej przez robotników zakładu przemysłu ciężkiego. Parę miesięcy później kurację Ruda podniesiono do rangi parafii. W 1910 roku hrabia Ballestrem przekazał kościół na własność parafii. Natomiast w 2010 roku na mocy dekretu arcybiskupa Damiana Zimonia kościół został podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego.

Sam kościół został wybudowany z projektem architekta Augusta Menkena oraz Jana Joachima Poellnitza. Nad całym procesem budowy czuwał Kremem z Gliwic. Co ciekawe, projekt był wzorowany na bazylice San Lorenzo in Campo Verano w Rzymie. Został on wybudowany w stylu neoromańskim na planie krzyża łacińskiego. Kościół jest wykonany z cegły na kamiennym cokole z ceramicznym detalem. Z boku fasady usytuowana jest kwadratowa wieża.