Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

Muzeum PRL-u

Jest ono położone w Rudzie Śląskiej. Placówka ta prowadzona jest przez Fundację Minionej Epoki. Muzeum PRL-u usytuowane jest na terenie dawnego folwarku Dwór Nowa Ruda, który należał do rodziny von Ballestrem. Nieruchomość ta przeszła na własność Skarbu Państwa po II wojnie światowej, a w budynkach funkcjonował wtedy PGR. Po zakończeniu tej działalności budynki zostały przekazane Fundacji, która wykonała remont. Te czynności doprowadziły do otwarcia muzeum w 2010 roku.

W samym muzeum znajdują się ekspozycje, które przedstawiają wnętrza mieszkań oraz przedmioty codziennego użytku użytkowane w czasach PRL-u, czyli 1945-1989. Ekspozycje mają na celu przedstawiać kolejne dziesięciolecia istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Co ciekawe, zrekonstruowano także gabinet I sekretarza PZPR. Znajdziemy tam także galerię plakatów z tego okresu. Organizowanych jest również wiele wystaw czasowych.

Kolejną z atrakcji w Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej jest Kino „Uciecha”. Jest to sala, gdzie wyświetlane są kroniki filmowe oraz animacje z okresu PRL. Fani motoryzacji znajdują tutaj również coś dla siebie. W skład plenerowej ekspozycji wchodzą zbiory z zakresu motoryzacji z tego okresu. Można tam spotkać samochody FSO Warszawa, Syrena 105, Škoda Octavia, Moskowicz 400, Mikrus MR-300, Trabant 601, Fiat 132, samochód gaśniczy Star 25 oraz motocykle (SHL Gazela i WFM Osa).

Warto wspomnieć także o tym, że przy muzeum znajduje się Park Pomników, gdzie umieszczona są pomniki z okresu PRL-u. Mowa tutaj między innymi o pomniku Bohaterom Poległym na Ziemi Kozienickiej, Popiersie Generała Karola Świerczewskiego, pomnik Czynu Rewolucyjnego z Zabrza, Przyjaźni polsko-radzieckiej ze Strzelec Opolskich, pomnik w hołdzie poległym funkcjonariuszom MO i SB z Ostródy i elementy pomnika „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej” z Warszawy. Muzeum jest otwarte tylko w soboty oraz niedziele, natomiast wstęp jest płatny.