Dawny podobóz KL Auschwitz Althammer – sprawdź dojazd!
Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938
tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl
Dawny podobóz KL Auschwitz Althammer
Podobóz ten mieścił się w Starej Kuźni koło Halemby (obecnie jest to dzielnica Rudy Śląskiej). Pierwszych więźniów sprowadzono w to miejsce we wrześniu 1944 roku. W październiku stan podobozu wynosił około 500 osób. Większość z nich byli Żydzi z Polski, Francji oraz Węgier. Usytuowani byli oni w drewnianych barakach, które wcześniej były zamieszkiwane przez włoskich jeńców wojennych. Baraki były otoczone podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego. Wewnętrzny krąg natomiast był pod napięciem elektrycznym.
Więźniowe przebywający w podobozie pracowali przy budowie elektrowni. Kopali oni fundamenty, rowy melioracyjne czy kładli kable. Kierownikiem tego obozu był SS‑Oberscharführer Hans Mirbeth. Rezerwiści Wehrmachtu, Kriegsmarine oraz wartownicy ze straży przemysłowej wspierali esesmanów w miejscach pracy więźniów. Udało się ustalić, że w obozie zmarło co najmniej 20 więźniów, natomiast liczby wywiezionych do Birkenau już nie. W 1945 roku więźniów ewakuowano pieszo do Gliwic, a potem koleją do innych obozów koncentracyjnych. Innych więźniów, których tam pozostawiono, wyzwolono przez żołnierzy sowieckich.
Sam wstęp na teren dawnego podobozu jest bezpłatny. Należy jednak kartę wstępu wcześniej zarezerwować na stronie placówki. Poleca się jednak zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem, aby poznać pełną historię Auschwitz. Zorganizowane grupy są zobowiązane do zaangażowania przewodnika-edukatora do zwiedzania muzeum. Osoby indywidualne mogą dołączyć do takiej grupy. Oczywiście na terenie ośrodka należy zachować powagę oraz szacunek. Dodatkowo odwiedzających obowiązuje ubiór stosowny do charakteru miejsca.
Na zwiedzenie Auschwitz należy poświęcić około 1,5 godziny oraz drugie tyle na poznanie Birkenau. Dla odwiedzających dawny podobóz nie są udostępnione wszystkie tereny czy obiekty. Wyłączone ze zwiedzania są między innymi bloki rezerwatowe, administracja czy działy muzealne.