Kraków – skontaktuj się z nami!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

""
1
Imię
Nazwisko
Treść wiadomościmore details
0 /
reCaptcha v3
Previous
Next

Kraków

Kraków położony jest w południowej Polsce nad Wisłą. Jest to obecnie drugie miasto co do liczby mieszkańców oraz powierzchni w naszym kraju. Liczba ludności wynosi 780 981 osób, natomiast powierzchnia 326,85 km2. Do 1795 roku była to formalna stolica Polski. Miasto to jest centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.

Kraków jest miastem o tysiącletniej historii. Jest to dawna siedziba polskich królów. Dzisiaj natomiast jest jedną z najważniejszych europejskich metropolii. Stare Miasto posiada wiele cennych dzieł sztuki, pamiątek historycznych czy zabytków. Sercem miasta jest natomiast Rynek Główny. Jest on największym placem miejskim średniowiecznej Europy, który został zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku. Rynek Główny został wpisany w listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Od 600 lat co godzinę grany jest hejnał na cztery strony świata. Sukiennice (czyli hala targowa) są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Polsce. Kraków posiada także drugą najstarszą uczelnię wyższą w Europie Środkowej, czyli Uniwersytet Jagielloński. Właśnie w tym miejscu studiowali między innymi Mikołaj Kopernik czy Jan Paweł II. Wzgórze wawelskie zamieszkiwane było od czasów paleolitu, natomiast od XI wieku było także rezydencją polskich władców oraz ośrodkiem religijnym.

Położenie

Kraków jest położony na styku kilku krain geograficznych, czyli Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie miasta znajdują się ujścia wiślanych dopływów: Białuchy, Rudawy Dłubni, Drwiny Długiej oraz Wilgi. Takie położenie miasta sprawia, że jest to świetna baza dla wycieczek w góry czy do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Z Krakowem sąsiadują takie gminy, jak Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów oraz Zielonki. W miejscowości tej znajdują się 43 parki, które zajmują około 397 ha. Stanowi to ponad 1% całkowitej powierzchni Krakowa.

Firma transportowa Kraków
Wynajem urządzeń dźwignicowych Kraków

Zamek Królewski na Wawelu – Sprawdź dojazd
Ogród Zoologiczny w Krakowie – Sprawdź dojazd
Kopiec Kościuszki – Sprawdź dojazd
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Sprawdź dojazd
Tauron Arena Kraków – Sprawdź dojazd