Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach – sprawdź dojazd!
Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938
tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl
Pomnik Powstańców Śląskich
Pomnik ten upamiętnia trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim. Wystąpienia te miały na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Znajduje się on w pobliżu katowickiego ronda generała Jerzego Ziętka przy alei Wojciecha Korfantego w Parku Powstańców Śląskich.
Pod budowę pomniku wmurowano kamień węgielny 3 maja 1966 roku podczas obchodów jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Został on odsłonięty 1 września 1967 roku. Autorami tego projektu był rzeźbiarz profesor Gustaw Zemła oraz architekt Wojciech Zabłocki. Pomnik to stalowa konstrukcja, która została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Warto zaznaczyć, że wybudowano go na miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej. Ich mogiły ekshumowano i przeniesiono do parku Tadeusza Kościuszki.
Pomnik Powstańców Śląskich ma formę trzech orlich skrzydeł, które symbolizują trzy powstania śląskie (w latach 1919-1921). Niestety sfinansowanie takiego pomnika przysporzyło problemów ze względu na wysoki koszt. Wojewoda generał Jerzy Ziętek zabiegał więc w stolicy o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Wszystko skończyło się na tym, że pomnik został sfinansowany przez społeczeństwo Warszawy jako dar dla społeczeństwa Górnego Śląska. Jest to jeden z obecnych symboli Katowic.
Co ciekawe, na początku widniały nazwy miejscowości – pól bitewnych na pionowej skarpie od strony katowickiego ronda. Jednak podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej oraz przebudowy ronda w latach 2004-2005, nazwy te zostały skradzione. Dopiero w roku 2016 nazwy miejscowości wróciły na swoje miejsce dzięki interwencjom mieszkańców.
Drzewostan, który znajduje się przy pomniku jest pozostałością po ogrodzie, który znajdował się przy Zamku Thiele-Wincklerów. Obecnie w miejscu tego zamku znajduje się Hotel Katowice oraz park Powstańców Śląskich. Od 1967 roku istnieje także znaczek pocztowy, który przedstawia ten pomnik. Został on wyemitowany przez Pocztę Polską i pozostał w obiegu do roku 1994.