Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach – sprawdź dojazd!

Power Solutions Group Sp. z o.o.
Ul. Plebiscytowa 5
42-600 Tarnowskie Góry
KRS: 0000730742
NIP: 6452556093
Regon: 380198938

tel: 799 020 790
email: kontakt@powersolutions.com.pl

""
1
Imię
Nazwisko
Treść wiadomościmore details
0 /
Previous
Next

 

🏗️ Relokacja maszyn | Transport HDS | Power Solutions Group

Pomnik Powstańców Śląskich

Pomnik ten upamiętnia trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim. Wystąpienia te miały na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Znajduje się on w pobliżu katowickiego ronda generała Jerzego Ziętka przy alei Wojciecha Korfantego w Parku Powstańców Śląskich.

Pod budowę pomniku wmurowano kamień węgielny 3 maja 1966 roku podczas obchodów jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Został on odsłonięty 1 września 1967 roku. Autorami tego projektu był rzeźbiarz profesor Gustaw Zemła oraz architekt Wojciech Zabłocki. Pomnik to stalowa konstrukcja, która została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Warto zaznaczyć, że wybudowano go na miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej. Ich mogiły ekshumowano i przeniesiono do parku Tadeusza Kościuszki.

Pomnik Powstańców Śląskich ma formę trzech orlich skrzydeł, które symbolizują trzy powstania śląskie (w latach 1919-1921). Niestety sfinansowanie takiego pomnika przysporzyło problemów ze względu na wysoki koszt. Wojewoda generał Jerzy Ziętek zabiegał więc w stolicy o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Wszystko skończyło się na tym, że pomnik został sfinansowany przez społeczeństwo Warszawy jako dar dla społeczeństwa Górnego Śląska. Jest to jeden z obecnych symboli Katowic.

Co ciekawe, na początku widniały nazwy miejscowości – pól bitewnych na pionowej skarpie od strony katowickiego ronda. Jednak podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej oraz przebudowy ronda w latach 2004-2005, nazwy te zostały skradzione. Dopiero w roku 2016 nazwy miejscowości wróciły na swoje miejsce dzięki interwencjom mieszkańców.

Drzewostan, który znajduje się przy pomniku jest pozostałością po ogrodzie, który znajdował się przy Zamku Thiele-Wincklerów. Obecnie w miejscu tego zamku znajduje się Hotel Katowice oraz park Powstańców Śląskich. Od 1967 roku istnieje także znaczek pocztowy, który przedstawia ten pomnik. Został on wyemitowany przez Pocztę Polską i pozostał w obiegu do roku 1994.